Faculty & Staff Contact Us Search
OTC Announces Summer 2012 President’s List

Dr. Glenn Deibert, interim president of Okefenokee Technical College, recently announced the President’s List for Summer Semester 2012. To qualify for this honor, a student must be classified as full-time, have a grade point average of 3.75 or higher, and have a cumulative GPA of 2.0 or better. The following students were named:

Appling County: Sherri Carter, Nurse Technician; Kimberly Powers, Clinical Laboratory Technology; and Jonathan Williams, Radiologic Technology.

Atkinson County: Cammie Nugent, Central Service Assistant.

Bacon County: Mara Carter, Cosmetology; Kimberly Davis, Respiratory Care; Deidre Durance, Computer Support Specialist; Stacey Durance, Computer Support Specialist; Paige Johnson, Nurse Aide; Roderick Johnson, Networking Specialist; Jessica Jones, Phlebotomy Technician; Barbara Martin, Criminal Justice Technology; Tammie Shaw, Cosmetology; Stephanie Whitley, Surgical Technology; Jessica Williams, Radiologic Technology; Laura Wills, Criminal Justice Technology.

Berrien County: Blake Taylor, Electrical Lineworker Apprentice.

Brantley County: Candice Bullard, Clinical Laboratory; Lori Cavagnaro, Imaging Science Assistant; Tiffiney Cribb, Nurse Technician; Jackie Jones, Nurse Technician; Heather Mikels, Phlebotomy Technician; Karen Shuman, Cosmetology; Theresa Usry, Nurse Aide; Nikki Wainright, Nurse Technician; Jennifer Williams, Nurse Technician; and Matthew Williams, Electrical Lineworker Apprentice.

Camden County: Shuanitia Moore, Nurse Technician; and Jason Tison, Electrical Lineworker Apprentice.

Charlton County: Heather Lightsey, Cosmetology; Ashley Lloyd, Clinical Laboratory Technology; John Murrhee, Electrical Lineworker Apprentice; Carl Taylor, Air Conditioning Technology; and Kaylee Turner, Criminal Justice Technology.

Clinch County: Deidra Aaron, Nurse Aide; Amanda Cox, Business Administrative Technology; and Cassondra McBride, Nurse Aide.

Coffee County: Jessica Fussell, Radiologic Technology; Ashendra Louder, Clinical Laboratory Technician; Jeffery Smith, Air Conditioning Technology; Brandy Taylor, Cosmetology; Ashley Vickers, Accounting; and Monica Williams, Clinical Laboratory Technology.

Jeff Davis: Christina Mims, Phlebotomy Technician.

Lowndes County: Josh Carter, Electrical Lineworker Apprentice.

Pierce County: Felton Batten, Welding and Joining Technology; Jennifer Bell, Clinical Laboratory Technology; Ashley Benson, Nurse Aide; Sandra Booth, Phlebotomy Technician; Amber Deal, Phlebotomy Technician; Casondra Denison, Radiologic Technology; Victoria Dixon, Clinical Laboratory Technology; Robert Moore, Nurse Aide; Caroline Murray, Cosmetology; Noel Paquin, Air Conditioning Technology; Logan Rowell, Cosmetology; Robert Smith, Clinical Laboratory Technology; and Kristine Walley, Nurse Technician.

Ware County: Latishia Bethea, Nurse Aide; Leonard Clark, Electronica Technology; Amorita Cooper, Cosmetology; Amanda Crawford, Surgical Technology; Crystal Crawford, Nurse Aide; Gilbert Denton, Automotive Fundamentals; Dan Devereaux, Forest Technology; Kyle Gamage, Networking Specialist; Tiffany Harrelson, Phlebotomy Technician; Amanda Henderson, Radiologic Technology; Matthew Hendrix, Forest Technology; John Hodges, Forest Technology; Yuri Hutchinson, Radiologic Technology; Carrie Johnson, Welding and Joining Technology; Timothy Laguna, Welding and Joining Technology; Tiffany Lanning, Cosmetology; Rodney Merritt, Environmental Horticulture; Logan Page, Clinical Laboratory Technology; David Ramsay, Air Conditioning Technology; Pamela Raulerson, Accounting; Takeshia Roberts, Respiratory Care; Jack Rogers, Nurse Aide; JoShaun Sanders, Criminal Justice Technology; Shavan Staten, Clinical Laboratory Technology; Thomas Tapley, Forest Technology; Shakeena Taylor, Nurse Aide; Linda Thornton, Business Administrative Technology; James Tyre, Environmental Horticulture; John Tyre, Clinical Laboratory Technology; Maria White, Nurse Aide; William White, Forest Technology; Toni Williams, Medical Assisting; Jesseca Wolfe, Cosmetology.

Wayne County: Sherri McCauley, Phlebotomy Technician; Donna Perkins, Medical Assisting; and Devin Todd, Phlebotomy Technician.

Search
 

More Success Stories